סתיו ד-ו
נווט למעלה
כתובת: אריה לייב יפה 6
טלפון : 09-8650488
פקס : 09-8852277
שעות קבלה: 8:00-15:00
החילזון (שבלול)

 הקשיבו לשיר, קראו את הטקסט על החילזון וענו על החידון שאחריו
 
 
החילזון שייך למערכת הרכיכות, החלק התחתון של גוף החילזון משוטח ושרירי מאוד. הוא משמש אבר תנועה ונקרא "רגל". בחלק הקדמי של גופו - ראש בעל זוג מחושים קצרים למישוש ולהרחה, ומעליהם זוג מחושים ארוכים שבקצתם עין זעירה. רוב החלזונות עוטים קונכייה סלילית המגנה עליו מפני אויביו. החילזון מפריש ריר המגן על הגוף מפני יובש. ריר זה מחליק את המשטח שעליו נע החילזון. בעזרת הריר הוא נצמד לסלעים, לעלים, לגבעולים ולקירות. החילזון פעיל בעונה הלחה והקרירה. מחזור פעילותו מתחיל עם היורה ונפסק עם גמר הגשמים. בתקופת היובש מתחפר החילזון כ- מטר מתחת לאדמה ונכנס לתרדמת קיץ. את קונכייתו סוגר בקרום רירי הנקרא "חתם".
 
רוב החלזונות עוטים קונכייה סלילית המגנה עליהם מפני אויביו ומפני התייבשות. אין החילזון יכול לעזוב את הקונכייה כי היא מהווה חלק מגופו. הקונכייה עשויה חומר גירי המופרש על ידי תאי גוף של החילזון ומסיבי חלבון. הקונכייה גדלה עם גדילתו של החילזון. ניתן לבדוק את גילו של החילזון על פי פסי הרוחב החרוטים על גבי הקונכייה.
 
 רוב החלזונות צמחוניים. מזונם העיקרי - רקבובית של חומר צמחי. חוש הריח שלהם מפותח ומאפשר להם לאתר מזון ממרחק רב יחסית. לחלזון יש פה ובו משננת. על המשננת הזו מסודרות שורות של שיניים. המשננת נעה פנימה והחוצה, מגרדת מזון מעל משטחים ומכניסה את המזון לפה. מדי יום ביומו נשחקות שיניים ומתחלפות בחדשות.
 
החלזונות הם דו- מיניים, כל חלזון מייצר גם תאי ביצית וגם תאי זרע בעת ההזדווגות החלזונות נצמדים וכל אחד מהם מעביר תאי זרע לאחר. לאחר מכן, כל אחד מהחלזונות מטיל ביצים. חלזונות היבשה מטילים את הביצים בתוך גומה בקרקע בעומק של כ- 6 ס"מ. ההטלה יכולה להמשך עד יומיים ובסיומה מכסה החילזון את הגומה באדמה. העובר בוקע לאחר 3 - 5 שבועות כשקונכייה על גבו.
 
כעת, לאחר שקראתם על החילזון, תוכלו להצליח בחידון החילזון!!
 
לחצו כאן למעבר לחידון
 
בהצלחה!!!
חילזון.jpg